Sağlık

uzaktan eğitim

Günümüzde görsel iletişimin girdiği sektörlerden bir tanesi de sağlık sektörüdür. Her detayın hayati önem taşıdığı bu sektörde milisaniyeler ile ifade edilen gecikmeler ile görüntüler operasyon noktasından istenilen başka bir noktaya aktarılabilmektedir. Hem sağlık eğitimleri hem de operasyonlar için görüntü teknolojilerinden faydanılmaktadır. Tricaster Mini/410 ve Haivision ürünlerinin kullanıldığı çözümler ile medikal enstitülerin video ile daha iyi çalışmaları sağlanmaktadır.

“Hastaneler veya Tıp Fakülteleri canlı olarak farklı bir lokasyonda bulunan öğrencilere görüntülü olarak ulaşmak istemektedirler.”

Kurulan sistemle medikal eğitimlerin gerçek zamanlı öğrencilere ulaşması sağlanmaktadır. Bu görüntüler milisaniyeler ile ölçülen gecikme değerleri ile öğrencilere ulaşmaktadır. Farklı lokasyona ulaşan bu görüntüler öğrencilerin bilgisayarında ya da belirlenen başka bir ekranda görüntülenebilmektedir. Tricaster kullanılarak görüntülerin kayıt edilmesi, başka kaynaktan görüntü gösterilmesi, sunumların yayınların içine aktarılması ve kurumsal kimliğin ekrana yansıtılması sağlanmaktadır. Haivision encoder teknolojisi de sistemde hayati önemi taşıyan milisaniyeler ile görüntü aktarmak için kullanılmaktadır.

Doktorların her zaman hastanede bulunması imkansızdır. Hasta kontrollerinde ve radyoloji işlemlerinde hastanın doktoruna doğrudan ulaşılabilir, doktorlar canlı olarak bu tetkikleri akıllı telefonundan veya dizüstü bilgisayarından canlı olarak takip edebilir ve uygulanacak prosedüre o anda karar verebilmektedir.

Diğer bir kullanım alanı da medikal konferanslardır. Konferanslar için değerli olan öğretim üyeleri işlerinin yoğunluğu nedeniye konferanslara katılamayabilirler. Konferanslara katılması önemli olan bu kişileri canlı olarak konferans salonuna bağlayarak katılımcıların bu görüntüleri ekranda, akıllı telefonlarında ve dizüstü bilgisayarlarında izleyebilmesi sağlanmaktadır.

“Kullanılan bu teknolojiler ile artık görüntünün ameliyat odasına bile girmesi söz konusudur. Sağlık için çok değerli olan zamanın milisaniyeler seviyesinde değerini bilerek doktorların operasyona anında müdahele edebilmesi sağlanmıştır.”

Sağlık alanında görüntüyü kullanmak hayati önem taşıyan operasyonları başarılı bir şekilde yönetmenizi ve ayrıca başarılı yeni cerrahlar yetiştirmenize yardımcı olacaktır.

uzaktan_egitim 2